Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

16.
NOV

Apache odrazil útok Microsoftu a zůstává nejpoužívanějším webovým serverem

Do kategorie novinky, serverhosting, webhosting přidal admin,

V rychle se vyvíjejícím světe Internetu dokáže jen málo produktů a služeb uspět dlouhodobě. Ten, kdo je letos jednička na trhu, nemá nic jisté a konkurence jej může převálcovat velmi rychle. Příkladem dlouhodobě úspěšného produktu je Apache. I přes útoky konkurence je stále neotřesitelným vítězem na poli webových serverů.

Jaká část webových serverů běží na Apache? A jak si stojí konkurence? Dozvíte se v dnešním článku. 

Apache – jednička od roku 1996

Podle statistiky, zveřejněné analytickou společností Netcraft, drží Apache prvenství na poli webových serverů již od roku 1996. Na trh přitom vstoupil teprve v roce 1995, rychle však nahradil dosluhujícího předchůdce NCSA HTTPd i konkurenci od společnosti Sun. Podle listopadových údajů Netcraftu běží na Apache 65% webů. Podívejte se na graf:

Tržní podíl webových serverů, zdroj: Netcraft

Marný útok Microsoftu

Z grafu je jasně patrný propad tržního podílu Apache, začínající v roce 2006. V této době Microsoft zvýšil své úsilí a začal webovým serverům věnovat více pozornosti. Snaha se vyplatila a v roce 2008 se jeho tržní podíl na úkor Apache zdvojnásobil, dosáhl až na třetinu trhu. Microsoftu ale začaly záhy docházet síly, jeho tržní podíl od roku 2009 opět klesá a dnes drží asi 15%.

A co další konkurenti?

Zajímavé bude sledovat vývoj webového serveru nginx, původem z Ruska. Jeho tržní podíl roste pomalu, ale jistě a v současnosti na něm běží asi 8,5% webů. Ve statistice se na vyšších příčkách objevuje také Google s podílem kolem 3,5%. Jeho aktivita se ale zatím soustředí zejména na vlastní webové servery.

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™