Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

9.
NOV

Hyper-V nebo Virtuozzo? Platformy pro VPS

Do kategorie co je to, Návody, serverhosting, webhosting přidal admin,

Chystáte se přejít na VPS? Pokud váš současný hostingový plán již nedostačuje rostoucím požadavkům na výkon, nebo potřebujete větší volnost v konfiguraci, je čas začít uvažovat o přechodu na VPS.

První rozhodnutí, které budete muset při přechodu na virtuální privátní server učinit, je volba platformy. Zavedenému Virtuozzo od Parallels zdatně konkuruje Microsoft se svým Hyper-V. V dnešním článku se zaměříme na srovnání těchto dvou, ale i dalších platforem.

 

Volba VPS platformy

Pronájmem virtuálního privátního serveru si kupujete určitou část výpočetního výkonu a diskového prostoru na fyzickém serveru. O jeho přidělování a správu se stará právě VPS platforma. Každému klientovi poskytne samostatně konfigurovatelný virtuální stroj a zajistí, že jednotliví klienti se nebudou navzájem ovlivňovat.

Virtuozzo od Parallels

Virtuozzo Containers je nejrozšířenější platforma vyvíjená firmou Parallels již od roku 2001. Hlavní výhodou je podpora jak Linuxu, tak i Windows. Uživatelé si cení přehledné rozhraní, umožňující podrobnou správu virtuálního stroje. Oproti konkurenčnímu Hyper-V má také Virtuozzo výhodu v nižší ceně.

Hyper-V od Microsoftu

Microsoft nabízí virtualizační platformu Hyper-V jako součást serverového operačního systému Windows Server 2008. Zahrnuje sice omezenou podporu pro Linux, vyniká ale (ne překvapivě) ve Windows. Jeho hlavní výhodou je aktivní přerozdělování zdrojů (hypervisor), které se stará o zajištění stabilního výkonu i při velké zátěži. Samotný server však neobsahuje grafické uživatelské rozhraní pro klienty, je nutné používat řešení třetích stran. To má za následek obvykle vyšší cenu VPS postavených na Hyper-V.

Další možnosti

Kromě výše zmíněných dvou velkých hráčů existuje i několik open-source alternativ. Nejrozšířenějším je multiplatformní Xen, který používají i někteří velcí webhostéři (Amazon, Rackspace). Virtualizaci na vyšší úrovni operačního systému pak nabízí OpenVZ.

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™