Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

2.
NOV

CZ.NIC mění pravidla, bude lépe chránit držitele .CZ domén

Do kategorie bezpečnost, domény, novinky přidal admin,

Správce české národní domény uvedl v platnost nová pravidla registrace. Na změny organizace  CZ.NIC upozornila na svém blogu.

Pozměněná pravidla by měla lépe chránit držitele domén díky prodloužené ochranné lhůtě a novému systému rušení expirovaných domén. Další změna se týká posílení práv poškozených při soudních sporech.


 

 

Změny v expiraci .CZ domén

První ze změn vstoupila v platnost již 1. října. Ochranná lhůta pro .CZ doménu se prodlužuje ze 45 na 60 dnů. Prvních 30 dnů po expiraci bude doména i nadále funkční, ve druhé polovině ochranné lhůty dojde k vyřazení z DNS, ale držitel má stále výhradní možnost si doménu prodloužit. CZ.NIC také mění systém expirace domén. Expirované domény již nejsou rušeny v jednu konkrétní denní hodinu, ale náhodně v průběhu celého dne. Novinka by měla ztížit práci robotům automatizovaných systémů, jako jsou například subreg, dAukce nebo regZone.

Změny v blokaci domén

Od listopadu se také mění pravidla pro blokaci .CZ domény. Dříve bylo k blokaci nutné rozhodnutí státního orgánu, nově může o zablokování požádat i třetí osoba. Musí však doložit soudem potvrzenou žalobou, že bylo zahájeno potřebné řízení. Doména může být takto blokována nejvýše na 4 měsíce.

Podrobný komentář a vysvětlení zveřejnil CZ.NIC na svém blogu: Změny v pravidlech registrace podrobněji

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™