Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

21.
SEP

cPanel nebo Plesk?

Do kategorie co je to, serverhosting, webhosting přidal admin,

Dnes se blíže podíváme na dvě nejrozšířenější aplikace pro správu hostingu: cPanel a Plesk. Většina z vás se pravděpodobně již s jednou z těchto aplikací setkala po přihlášení do administrace svého webhostéra.

cPanel a Plesk mají nejen rozdílnou filozofii ovládání, ale liší se také ve funkcionalitě. Při výběru vhodného hostingu může být pro vás právě volba administračního rozhraní jedním z rozhodujících faktorů. 

cPanel

cPanel je mezi webhostéry vůbec nejrozšířenější, mimojiné díky své dlouhé historii (první verze byla uvedena již v roce 1996). Je však kompatibilní pouze se servery běžícími na Linuxu. To, co vás při porovnávání rozdílů bude zajímat nejvíce, rozsah dostupných funkcí a snadnost použití, hovoří v jeho prospěch. Výhodou tak dlouhého vývoje je velká komunita a spousta dostupných informací (rady, návody, řešení problémů). Podle mnohých uživatelů má i jednodušší a přehlednější rozhraní (vyzkoušet můžete v online demu).

Plesk

Plesk je sice mladší (uveden na trh v roce 2003), ale o to dravější. Kromě Linuxu podporuje i Windows Server. Nabízí pokročilejší nástroje pro správu více serverů, tvorbu obsahu, ale i podporu účetnictví. Daní za pokročilé funkce je však komplikovanější a pro začátečníka méně přehledné rozhraní (vyzkoušet opět můžete v online demu).

Který zvolit?

Závěr našeho krátkého srovnání je nasnadě. Jste-li spíše začátečník a nepotřebujete nutně pokročilé funkce, bude vám lépe vyhovovat cPanel. Plesk budou používat zejména ti, jejichž servery běží na platformě Windows a nebo vyžadují od svého hostingu pokročilé funkce.

Další alternativy

Plesk a cPanel jsou sice nejrozšířenější, ale určitě ne jediné aplikace na správu hostingu. Někteří webhostéři mohou například z důvodu úspory nákladů zvolit opensource alternativu (ISPConfig nebo SysCP). Pro více informací můžete zamířit na stránku na Wikipedii nabízející užitečný přehled a srovnání hlavních aplikací.

 

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™