Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

22.
DEC

Crowdsourcing v praxi s 99designs.com

Do kategorie Návody, ostatní přidal admin,

99designs.comV minulém článku s názvem Co je to crowdsourcing? Jen další buzzword? jsem se snažil přiblížit a popsat co to crowdsourcing je a na jakém principu funguje. Pokud vás tento způsob spolupráce zaujal, sepsal jsem zkušenosti s konkrétní službou, kterou jsme v posledních týdnech využívali. Jde o server 99designs.com, který se zaměřuje na webdesign, tvorbu log, grafiky, bannerů apod. A jak to celé funguje a co jaké jsou výhody této služby?

Pro připomenutí, crowdsourcing je činnost, při které zadavatel využívá na konkrétní úkol širší skupinu lidí, nebo chcete-li komunitu. Z tohoto důvodu je ideální na různé práce a úkoly, které jsou spojené s webovými službami. V našem případě to byla tvorba loga.

Potřebovali jsme vytvořit logo pro jeden z našich webových portálů a protože jsme na 99designs měli doporučení a dobré reference, rozhodli jsme se tvorbu loga „crowdsourcovat“.

Jak to funguje

Navigace na stránkách je velmi jednoduchá a po standardní registraci můžete zadat váš projekt. V našem případě to byla kategorie Logo design (můžete poptávat vše od vytvoření celého webdesignu , přes trička a bannery, až po nápis na firemní hrnek). Poté si vybere kolik budete chtít za práci zaplatit. Máte na výběr balíčky Bronze (295 USD), Silver (495 USD), Gold (695 USD) či vámi zvolenou cenu, která však musí být vyšší jak 295 USD, což je minimum. Od vámi nabídnuté ceny by se měl teoreticky odvíjet i počet návrhů, které dostanete. Od cca 30 log v případě minimální ceny, po 100 v případě balíčku Gold. To je ale počet velmi orientační a záleží hlavně na vašem přístupu k feedbackům, druhu poptávky atd. My za 295 USD dostali kolem 70 návrhů.

Dále si můžete vybrat různé zvýraznění a zvýhodnění vaši poptávky, propagaci na Twitteru apod. My tuto možnost ale nevyužili. V dalším kroku pošlete peníze. Nabízí se možnost platby kreditkou, nebo přes PayPal.

Poté již jen zadáte vaše požadavky. Měli byste vše velmi dobře popsat. Specifikovat co vlastně požadujete a jak by mělo logo vypadat. Pokud máte konkrétní představu, můžete uvést i zdroje, kde se grafici mohou nechat inspirovat. Posledním krokem je zveřejnění vaší poptávky. V případě loga je doba trvání 7 dní.

Ze začátku neočekávejte nějaké hromady návrhů. Může trvat i několik dní, než se objeví první. Toho se nějak neobávejte, protože většina návrhů přichází až s blížícím se koncem. Během zasílání návrhu od webdesignérů můžete vše komentovat, hodnotit a jednotlivých zúčastněným dávat průběžný feedback.

Jakmile budete mít pocit, že si mezi návrhy vybere, můžete garantovat udělení ceny. Tím se zavážete, že po skončení jedno z log opravdu budete chtít a zaplatíte za něj. V opačném případě si prostě nevyberete a server by vám měl garantovat vrácení vaší částky. My jsme si ale vždy vybrali, takže nevím, zda si nenechají nějaký poplatek. Jednoduché a funkční.

Po uplynutí 7 dnů se váš projekt uzavře a máte 14 dní na to vybrat vítěze. Pokud máte favorita, jednoduše mu udělíte cenu, spojíte se s autorem a on vám pošle logo v požadovaném formátu. Autor dostane odměnu a server si nechá určitou část jako poplatek.

Jaké jsou výhody

  • Dostanete desítky návrhů od různých autorů z celého světa
  • Stejné zadání bude zpracováno z různých pohledů
  • Pokud si nevyberete, nemusíte platit
  • Obousměrná komunikace a možnost hodnocení

Tipy pro úspěšný výsledek

  • Přesně popište, co od loga čekáte, kde bude umístěno, co má vyjadřovat, atd.
  • Snažte se v maximální míře komunikovat s autory pomocí komentářů
  • Reagujte na každý požadavek na feedback
  • Hodnotně každý návrh pomocí hvězdiček
  • Upřesňujte zadání i za běhu projektu
  • Pokud máte pocit, že si vyberete, garantujte cenu. Přinese vám další návrhy

Protože se nám tento způsob poptávky po logu osvědčil, plánujeme v budoucnu takto „crowdsourcovat“ i webdesign. Máte podobné zkušenosti, nebo využíváte i jiné crowdsourcingové nástroje? Podělte se o vaše zkušenosti. Budeme rádi za tipy na další podobné servery a nemusí jít jen o webdesign.

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™