Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

7.
JUL

Jakub Jonáš: “Snahou je zpřístupnit hostingové služby laikům” (ROZHOVOR)

Do kategorie rozhovor, webhosting přidal admin,

Hosting 51Dnes zakončujeme náš seriál rozhovorů s výherci jednotlivých kategorií soutěže TOP HOSTINGY 2009. Po rozhovorech s Petrem Benešovským z ONEbit.cz, s Pavlem Špinkou z HOSTING90 a Markem Ernekerem ze společnosti IGNUM, nám na otázky odpovídal Jakub Jonáš, který je technickým ředitelem Hosting 51.

Kdy Hosting 51 vznikl a jaké je vaše dnešní postavení na trhu?

Hosting 51 vznikl v roce 2005 s cílem poskytovat špičkové hostingové služby s nadstandardní podporou a individuálním přístupem k zákazníkům – tedy s cílem poskytnout zcela nadstandardní služby za maximálně standardní ceny.

Jaké další služby, kromě webhostingu, Hosting 51 nabízí?

Kromě webhostingových služeb poskytujeme virtuální servery (VPS) s možností jejich odborné správy našimi specialisty, dále pronájmy dedikovaných serverů a tzv. managed servery. Poskytujeme komplexní poradenství v oblasti informačních technologií a systémů, hardwarová a softwarová řešení na míru, implementace open source aplikací do firemních infrastruktur apod. převážně pro živnostníky, podnikatele, malé a střední společnosti.

Jakým způsobem se odlišujete od konkurence a jak vidíte konkurenci v oblasti poskytování hostingu na českém trhu?

Naší snahou je ještě více zpřístupnit hostingové služby a související nástroje i laikům. S narůstajícím významem internetu je toto médium čím dál tím důležitější a v současné době krize často i existenční nutností pro živnostníky, drobné podnikatele a malé firmy. Podporujeme využívání open source aplikací, které našim klientům šetří náklady, poskytujeme i rozšířenou technickou podporu právě pro tyto aplikace a naše servery jsou konfigurovány pro jejich bezproblémový provoz. Například v rámci hostingového balíčku Pro náročné nabízíme každému zákazníkovi možnost využít každý měsíc bezplatně 1 hodinu práce našich odborníků v ceně 500 Kč bez DPH – tuto službu využívá mnoho klientů k provádění úprav na svých stránkách, instalaci a konfiguraci open source aplikací a jejich komponent či k odbornému poradenství.

Na co by si měl zákazník pří výběru webhostingu dát pozor? A liší se v dnešní době ještě vůbec základní nabízené webhostingové programy?

V tomto směru je velmi těžké nalézt jakoukoli univerzální radu, kterou by se mohl hledající uživatel řídit. Obecně platí, že špičkové služby s kvalitní odbornou podporou 24/7 nelze nabízet za tu nejnižší cenu. Doporučil bych jít vždy zlatou střední cestou, tj. zvolit zavedenou společnost s podporou dostupnou v režimu 24/7 a rozumnými cenami, za které lze již očekávat skutečně kvalitní službu s profesionálním přístupem. Opravdu dobrá webhostingová služba pro webové aplikace by vzhledem k nákladům s ohledem na trvalou udržitelnost a rozvoj neměla stát méně než 100 korun bez DPH měsíčně. Jiná situace je samozřejmě u služeb typu statického hostingu, FTP či mail hostingu, zde lze nabízet kvalitní službu již od 20 korun bez DPH měsíčně.

V anketě TOP HOSTINGY 2009 jste zvítězili v kategorii „Nejlepší nabídka virtuálních serverů (VPS) na Linuxu.“ Registrujete v poslední době zvýšenou poptávku po tomto řešení? Jaké jsou výhody a nevýhody virtuálních serverů?

Poptávka po virtuálních serverech roste, a to jak ze strany jednotlivců, tak i firemních zákazníků. VPS jsou pro klienta velmi transparentní službou, na rozdíl od webhostingových služeb lze u VPS jasně číselně definovat výkon a systémové prostředky, které klient za své peníze dostává. Výhodami VPS jsou možnost konfigurace a instalace serveru dle individuálních požadavků zákazníka, striktně vyhrazený a garantovaný výkon serveru, provoz neomezeného počtu webhostingů na VPS, možnost provozu jakýchkoli speciálních služeb a aplikací vyžadujících specifické prostředí na serveru apod. Virtuální server je také výraznou úsporou nákladů pro každého, kdo využívá větší počet hostingových účtů nebo provozuje služby a aplikace, které nelze instalovat na klasický webhosting, ale celý dedikovaný server by nevyužil.

Nevýhodou VPS je požadavek na pokročilejší znalosti uživatele, toto však lze překonat např. instalací některého z tzv. hostingových panelů, což jsou v zásadě komplexní hostingová řešení „z krabice“. Bez nutnosti odborných znalostí tak může VPS využívat prakticky každý, protože vše se spravuje přes přehlednou webovou administraci. K našim virtuálním serverům nabízíme možnost automatické instalace bezplatného hosting panelu již při aktivaci VPS bez jakýchkoli příplatků. Samozřejmostí je možnost svěřit celou správu virtuálního serveru do rukou našich odborníků v rámci placené administrace.

Jaké jsou podle vás trendy, které můžeme očekávat v nejbližší době v oblasti poskytování webhostingu?

Po technické stránce to jednoznačně bude vzrůstající nasazování virtualizace místo sdíleného webhostingu, čemuž nahrávají snižující se ceny virtuálních serverů, které jsou dnes již na velmi slušné úrovni. Z pohledu uživatele bude docházet k rozšiřování nabídky hostovaných aplikací a komplexních řešení různého typu, kdy si uživatel nepronajímá prostor na serveru, ale přímo celou hostovanou webovou aplikaci se vším všudy.

A otázka na závěr. Jak vznikl název Hosting 51, když jsou vaše stránky spíše „zvířecí“?

Název Hosting 51 vychází ze jména naší společnosti Studio 51 s.r.o., která provozuje Hosting 51. V současné době připravujeme hned několik novinek a služeb, které budou spojovat opět číslice 51 v názvech.


Další rozhovory s webhostéry:

Starší komentáře

  1. 1. zprávy » Blog Hostingy.cz // Jakub Jonáš: „Snahou je zpřístupnit hostingové služby laikům“ (ROZHOVOR) |

    […] článek: Blog Hostingy.cz // Jakub Jonáš: „Snahou je zpřístupnit hostingové služby laikům“ (ROZHOV… […]

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™