Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

24.
JUN

Marek Erneker: „Virtualizace je buzzword z obchodního slovníku“ (ROZHOVOR)

Do kategorie rozhovor, serverhosting, webhosting přidal admin,

IGNUM hosting logoPokračujeme v sérii rozhovorů s významnými webhostery, kteří uspěli v anketě TOP HOSTINGY 2009. Dnes přinášíme rozhovor s Markem Ernekerem, který je od roku 2006 výkoným ředitelem společnosti IGNUM, která zvítězila v kategorii „Nejlepší nabídka VPS na platformě Windows“.

Jaká je historie společnosti IGNUM a jaká je vaše současná pozice na trhu?

Společnost IGNUM byla založena v roce 2000. Od svého vzniku se zabývá registrováním domén a poskytováním služeb webhostingu a serverhostingu. V současné době je druhým největším registrátorem domén .cz a patří mezi pětici největších českých poskytovatelů hostingových služeb. Její neustále rostoucí služby využívá cca 12 000 zákazníků hostingu a cca 37 000 majitelů doménových jmen. IGNUM je také členem sdružení CZ.NIC a NIX.CZ.

Jaké další služby, kromě webhostingu, zákazníkům nabízíte?

Vedle klasického webhostingu v řadě variant a technických řešení nabízíme také serverhosting a specializované hostingy. U serverhostingových služeb se stále více zaměřujeme na modernizaci našich technologií. Zákazníkům nabízíme pronájem jak virtuálních, tak i fyzických serverů či celého racku. Poslední novinkou je možnost nouzového připojení KVM-over-IP pro naše zákazníky, kteří mají servery v telehouse GTS Novera. Tuto službu jim poskytujeme v režimu 24/7 a zdarma. V oblasti specializovaných hostingů se jedná zejména o hostovaná řešení Microsoft Exchange Server a Sharepoint Server pro firemní nasazení.

Důležitou součástí naší nabídky jsou služby registrátora. Aktuálně nabízíme registraci domén .cz, .eu, generických domén .com, .org, . biz a dalších, domén .enum pro VoIP komunikaci a rovněž několika desítek jiných národních domén. V naší správě je momentálně necelých 200 000 doménových jmen, z toho zhruba 112 000 domén .cz.

Vydáváte měsíčník Svět hostingu. Poslední číslo je ale z února letošního roku. Plánujete ve vydávání pokračovat?

Svět hostingu dále existuje, ale z měsíčníku v PDF jsme jej změnili na praktičtější a častěji aktualizovaný webový magazín. Nový obsah připravujeme každý týden. Nový Svět hostingu čtenáři najdou na adrese www.svet-hostingu.cz

Jak vidíte konkurenci na českém trhu? Vnímáte nově vznikající webhostingové společnosti jako konkurenci nebo se zaměřujete na jinou cílovou skupinu?

Každého webhostera respektujeme coby konkurenta, třebaže některé vnímáme více a jiné méně. IGNUM nechce být garážovou společností se supernízkými cenami. Primárně se zaměřujeme na nadstandardní služby, služby vysoké kvality, což řady potenciálních konkurentů do určité míry omezuje. Konkurenci však v žádném případě nepodceňujeme. Neustále se snažíme učit a přemýšlet o nových věcech, službách, jejich pojetí atd.

V minulých rozhovorech padl názor, že přestože zákazníci začínají více vnímat kvalitu služeb, stále zůstává rozhodujícím faktorem cena. Vnímáte tuto situaci podobně?

Cena je stále důležitým faktorem – a v současném období úspor se stává ještě důležitějším. Tuto situaci samozřejmě vnímáme.

Jaké jsou trendy v oblasti poskytování hostingu? Které služby jsou žádanější a u kterých naopak vidíte úbytek poptávky ze strany zákazníků?

Trendem je zvyšování poptávky u služeb „na klíč“. Častější tak jsou různé specifické projekty, které vyžadují nejen „postavit server“, „zapnout web“, „zaregistrovat doménu“, ale vyžadují odbornou přípravu struktury systémů, jejich architektury apod. Zákazníci mnohem více než dřív tlačí na připravenost technologií na budoucí růst. To je dokonce jedna z podmínek u téměř každého současného projektu.

Opominout nelze ani trend „internet pro každého“, otevření internetu všem včetně lidí, kteří dosud možností internetu aktivně nevyužívali. Tuto představu naplňujeme zejména naší službou bezplatného webhostingu Webová vizitka, kde již funguje ohromné množství malých webů, které mají zviditelnit své provozovatele.

Naopak u domén současný trend jasně ukazuje, že se blížíme k saturaci trhu. Loňský rok napověděl, že další boom nemůžeme očekávat. Domén bude přibývat čím dál méně.

V anketě TOP HOSTINGY 2009 jste zvítězili v kategorii „Nejlepší nabídka virtuálních serverů (VPS) na Windows.“. Vidíte ve virtualizaci nový trend do budoucna? Případně s jakými dalšími novinkami se podle vás v oblasti poskytování hostingu v nejbližší době setkáme?

Virtualizaci považujeme za technický prostředek, nikoli službu jako takovou. Služba, kterou virtualizace nabízí, přináší výhody zejména po stránce individualizace podmínek pro jednotlivé projekty. V důsledku pak virtualizace umožňuje tuto individualizaci nabízet levněji, čímž ji přibližuje zákazníkům. Na základě této filozofie jsme se také rozhodli poskytovat ovládací a monitorovací rozhraní VDS Panel k našim virtuálním strojům zdarma.

Virtualizace je pouze další buzzword z obchodního slovníku. Zákazníkovi může být v praxi jedno, jestli pracuje se serverem fyzickým či virtualizovaným, důležité jsou dostupnost, rychlost a cena. Virtualizaci dnes vnímáme coby synonymum novosti, vysoké kvality apod., reálně ale právě toto vnímání zakrývá skutečnost, protože i virtualizace se dá dělat špatně. Trendem tedy nemá být samotná virtualizace, ale možnost optimalizace nákladů a nastavení individuálních podmínek pro projekty libovolné velikosti – přiblížení těch dříve nejdražších služeb (dedikovaných serverů, managed serverů apod.) i lidem, kteří tak vysoký výkon nepotřebují.

V budoucnu se jistě objeví nová slova, ale trend je jasný a v podstatě nezadržitelný. Vše směřuje k rozšiřování možností až na hranice možného za co nejvýhodnějších podmínek.


Další rozhovory s webhostéry:

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™