Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

6.
APR

Rozhovor s Petrem Benešovským z ONEbit.cz

Do kategorie ostatní, rozhovor, TOP HOSTINGY přidal admin,

ONEbit hostingy.czDnes začínáme sérii rozhovoru se zástupci webhostingových společností, které zvítězily v soutěži o nejlepší hosting roku 2009 – TOP HOSTINGY 2009. Jako prvního jsme vyzpovídali Petra Benešovského, jednatele společnosti ONEsolution s.r.o, která se svoji nabídkou webhostingu pod hlavičkou ONEbit.cz získala vítězství v kategorii PHP + MySQL.

Kdy jste společnost ONEbit.cz zakládali a jak dlouho na českém trhu již působíte?

Společnost ONEsolution s.r.o., poskytující webhostingové služby ONEbit.cz, byla založena v roce 2006. Pod značkou ONEbit.cz jsme však začali působit již o rok dříve, tedy od roku 2005.

Jaké je technické zázemí vaší firmy? Na jakém hardwaru vaše služby aktuálně provozujete?

V současné době provozujeme již cca. 50 produkčních serverů v datacentrech v Brně a Praze. Služby jsou poskytovány výhradně na platformě Intel. Do produkčního prostředí se snažíme nasazovat nejnovější technologie – aktuálně tedy Xeon QuadCore procesory s DDR3 paměťovými moduly.

Jaké další služby, kromě hostingu, ONEbit.cz nabízí?

Webhosting ONEbit.cz je vlajkovou lodí společnosti ONEsolution s.r.o. Kromě webhostingových služeb však nabízíme také CMS pro snadnou tvorbu webových stránek pod značkou ONEweb.cz. V přípravě jsou služby vyhrazených serverů a VPS řešení, které snad již brzy budete moci nalézt na portálu ONEserver.cz.

Jak z vašeho pohledu hodnotíte konkurenci na webhostingovém trhu? Vnímáte jako svou přímou konkurenci i firmy, které nabízejí webhosting zdarma?

Situaci na webhostingovém trhu v ČR i zahraničí sledujeme a vývoj hodnotíme pozitivně. I když zákazník stále vnímá především cenu služby, dokáže již rozlišit kvalitu. Nad výběrem vhodného webhostera více přemýšlí a už se nenechá “nachytat” na desítky gigabajtů za pár korun měsíčně. Díky tomu mohou webhostingové společnosti investovat více prostředků do rozvoje a inovací, čímž se konkurenční boj o zákazníka přiostří. V konečném důsledku z toho těží sám zákazník.

Samozřejmě vnímáme i konkurenci, která nabízí webhostingové služby zdarma – není to však cesta, kterou bychom se chtěli vydat. Chceme našim zákazníkům přinášet spolehlivé služby s garancí kvalitního zázemí a technické podpory, a to zdarma jednoduše zajistit nelze.

V poslední době se objevila celá řada útoků na provozovatele hostingů. Myslíte si, že je to z důvodů podcenění bezpečnosti ze strany provozovatelů webhostingu? Jak se ONEbit.cz proti takovým útokům brání?

To je opravdu velmi těžké říci – věřím, že každý poskytovatel webhostingových služeb se snaží o maximální zabezpečení proti útokům. Pokud k nějakému podcenění došlo, je pouze a jen na daném poskytovateli, jestli se z útoku poučí či nikoliv. Způsobů, jak může potenciální útočník napadnout vaše zařízení, existuje celá řada – od zneužití známé chyby v některé z verzí použitého software až po metody hádání hesel ke klientským účtům (známé brute force metody).

U ONEbit.cz se snažíme o aktivní přístup k řešení otázek bezpečnosti na všech úrovních. Například před rokem jsme jako jedni z prvních webhosterů v ČR nasadili zabezpečené FTP s možností zamykání účtů a přístupem pouze z nadefinovaných IP adres/rozsahů. Toto řešení přišlo právě v době největších pokusů o vykrádání hesel z FTP klientů zákazníků, kteří měli infikované PC některým z virů/červů. Uvedením zabezpečeného FTP jsme prakticky odbourali veškeré útoky podobného typu. Dále jsme zavedli u všech účtů povinnou kontrolu síly hesla (FTP, databáze, administrace, …). Ne všichni klienti tuto změnu přijali s nadšením, avšak z hlediska bezpečnosti se jedná o účinný prvek ochrany klientských dat.

Přineslo vám vítězství v jedné z kategorií v anketě Hosting roku 2009 nějaké ohlasy? Myslíte si, že mají takové ankety smysl a zúčastnili byste se i dalšího ročníku?

V anketě Hosting roku 2009 jsme zvítězili v kategorii “Nejlepší webhosting PHP + MySQL” v hodnocení odborné poroty. Ve stejné kategorii, tentokrát v hlasování veřejnosti, jsme o jeden hlas skončili na místě druhém. Obou umístění si velmi vážíme a mohu říci, že jsme zaznamenali i spoustu pozitivních ohlasů.

Ankety jako Hosting roku 2009 smysl mají. Portál hostingy.cz si na svá bedra vzal nelehký úkol, neboť zajistit objektivitu a transparentnost hlasování veřejnosti není určitě snadné. O tom se konečně mohla veřejnost přesvědčit v minulosti u soutěží podobného typu pořádaných jinými portály. Podaří-li se udržet pomyslnou laťku opět vysoko, určitě bychom se dalšího ročníku rádi zúčastnili.

Jaké jsou podle vás technologické trendy, které se budou v oblasti hostingu do budoucna prosazovat?

Trendem posledních let je virtualizace a nevyhýbá se ani poskytovatelům webhostingových služeb. V rámci úspory nákladů lze výpočetní výkon pro některé podpůrné služby distribuovat mezi více virtuálních strojů. Řešení je poměrně jednoduché, zato velmi účinné. Dále by měly pokračovat přípravy webhosterů na přechod k IPv6. Počet IPv4 se neustále snižuje a rok 2012 se neodvratně blíží. A co dál? Nechme se překvapit…


Další rozhovory s webhostéry:

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™