Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

15.
APR

Není PHP jako PHP

Do kategorie co je to, webhosting přidal admin,

Využití typicky českého webhostingu, tedy webhostingu PHP + MySQL, kombinace známé také pod zkratkou LAMP (Linux + Apache + MySQL + PHP), se postupně mění. Jednoúčelové na zakázku tvořené aplikace střídají rozsáhlé balíky aplikací, nejčastěji těch zdarma dostupných. Velký boom zažívají především open source aplikace jako WordPress, Drupal, Joomla!, ZenCart a další. Všechny se z pohledu webhostingu vyznačují především specifickými nároky na konfiguraci serveru.

Na zakázku vyráběné aplikace ale na tom nebývají o mnoho lépe – často se tvoří v některém frameworku (Zend, CakePHP nebo třeba v čechách velmi populární Nette) a jisté požadavky na konfiguraci pak vyžaduje samotný framework. Často bohužel není snadné zjistit jak požadovanou, tak ani dostupnou konfiguraci.

Základní překážkou obvykle bývá diskutabilní direktiva safe_mode, která do značné míry omezuje možnosti PHP, objevují se ale i jiná omezení – například aktuálnost verze PHP, dostupnost toho kterého rozšíření, blokování některých funkcí, nedostatečný limit velikosti paměti, krátký timeout pro vykonání skriptu, nedostatečná velikost povoleného uploadu a další.

Bohužel neexistuje snadný způsob, jak zajistit kompatibilitu vybrané aplikace s konkrétním hostingem. Pokročilí uživatelé mohou požádat podporu o odkaz na výpis funkce phpinfo() a porovnat klíčové parametry s konfigurací požadovanou pro daný software. Další možností je využít webhosting na zkoušku (mnoho firem nabízí několik týdnů zdarma nebo záruku vrácení peněz), zkusit aplikaci nainstalovat a pokud vše nebude fungovat tak, jak má, hosting zase vypovědět.

Asi nejjednodušší je orientovat se podle toho, zda webhosting přímo uvádí podporu pro konkrétní software. V ČR je nyní několik firem, které přímo deklarují podporu například pro WordPress, Drupal, phpBB, ZenCart, MediaWiki a další. Některé webhostingy dokonce nabízí jejich instalaci přímo z administračního rozhraní nebo přes technickou podporu. Doufejme, že takových bude jen přibývat.

Starší komentáře

  1. Zorg |

    Ale co dělat, když je samotné phpinfo() na serveru zakázané?

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™