Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu

24.
FEB

Co jsou to aliasy?

Do kategorie co je to, domény, webhosting přidal admin,

Jedna z nejčastějších otázek týkajících se položek zobrazovaných v našem katalogu u jednotlivých webhostingových programů se týká aliasů. Co je to tedy doménový a e-mailový alias?

Doménový alias

Webhosting si zpravidla objednávate společně s nějakou doménou – například example.com. Co ale dělat v případě, že současně máte i nějaké další domény, a chcete, aby vedly na stejné stránky. Například example.net, example.eu nebo example.cz. V tom případě potřebujete právě doménový alias. Webhostingová firma nakonfiguruje server tak, aby dokázal zpracovávat i požadavky, které přijdou z těchto alternativních domén.

Podobně jako doménové aliasy fungují také takzvané multihostingy – zde je ale prostor pro jednotlivé domény oddělený (například adresářem) a domény pouze využívají společný prostor na disku a platíte jen jeden webhosting.

E-mailový alias a doménový koš

Obdobně jako doménový alias funguje také alias na e-mail. Jedna fyzická e-mailová schránka je tak dostupná přes více adres. Pokud například ve firmě Example pracuje Jan Novák, zřídíme mu e-mailovou adresu jan.novak@example.com a současně alias novak. Zákazníci pak mohou psát e-mailovou adresu v plném tvaru (jan.novak@example.com), tak i zkráceném (novak@example.com).

Obdobou doménových aliasů je doménový koš. Doménový koš je schránka, do které chodí všechny e-maily, jejichž adresu se nepodařilo přiřadit do žádné existující schránky. Pokud tedy má firma Example doménový koš, a někdo jí odešle e-mail s chybně napsaným příjmcem (například překlep jan.nvak@example.com), e-mail se doručí do tohoto koše a vy jej můžete ručně přeposlat správnému adresátovi.

Blog Hostingy.cz is powered by Wordpress.

Improve Your Life, Go The myEASY Way™